Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

Nieodłącznym elementem rozpadu małżeństwa, które kończy się rozwodem jest podział majątku wspólnego małżonków. Warto uregulować te kwestie, bowiem w przyszłości mogą rodzić znaczne komplikacje, a pozostawanie we współwłasności byłych małżonków generuje konflikty i negatywne emocje. Jak długo po rozwodzie można wnioskować o podział majątku?

Roszczenie o podział majątku nie ulega przedawnieniu

Należy podkreślić, że roszczenie o podział majątku wspólnego nie ulega przedawnieniu! Oznacza to, że wniosek o podział majątku wspólnego można wnieść do sądu także wiele lat po rozwodzie.

Orzeczenie o winie a podział majątku po rozwodzie – co z mieszkaniem?

Podział majątku po śmierci byłego współmałżonka

W praktyce zdarzają się sytuacje, że jeden z byłych małżonków umiera przed podziałem majątku wspólnego, będąc już w kolejnym związku małżeńskim. W takiej sytuacji nie jest możliwe przeprowadzenie działu spadku bez przeprowadzenia podziału majątku zgromadzonego w trakcie pierwszego małżeństwa. Przeciwko sobie stają wtedy np. dzieci z pierwszego małżeństwa i żona z drugiego małżeństwa.

Niepłacenie alimentów to przestępstwo? Kiedy i jaka kara grozi osobie, która uchyla się od obowiązku alimentacyjnego?

Ustalenie udziału majątku, który wchodzi w skład spadku

Aby dokonać działu spadku, w pierwszej kolejności Sąd musi przeprowadzić podział majątku, który istniał we wcześniejszym małżeństwie. Pozwoli to ustalić jaki udział tego majątku wchodzi w skład spadku po zmarłym. Na szczęście postępowanie o podział majątku wspólnego i dział spadku mogą być prowadzone, w ramach jednego postępowania sądowego. Wynika to z art. 689 k.p.c.

Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Kto i kiedy może złożyć wniosek?

Podział majątku – warto przeprowadzić bezpośrednio po rozwodzie

Sprawy o dział spadku połączone z podziałem majątku wspólnego należą do bardzo skomplikowanych i dotyczą majątku i zdarzeń ocenianych nierzadko w perspektywie kilkudziesięciu lat, co rodzi trudności dowodowe. Dlatego warto regulować kwestie majątkowe bezpośrednio po rozwodzie.

Zostaw komentarz