Orzeczenie o winie a podział majątku po rozwodzie – co z mieszkaniem?

Naturalną konsekwencją rozwodu jest podział majątku wspólnego. Wbrew powszechnemu poglądowi orzeczenie winy jednego z małżonków, za rozkład pożycia małżeńskiego, nie ma wpływu na podział majątku wspólnego. Małżonek, który w wyroku rozwodowym został uznany za winnego za rozkład pożycia małżeńskiego, ma takie samo prawo do majątku wspólnego jak małżonek niewinny. Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego należy mu się połowa majątku, który powstał w czasie trwania małżeństwa.

Orzeczenie a podział majątku wspólnego – mieszkanie

Podobnie, dla podziału majątku wspólnego, bez znaczenia jest fakt, że jedno z małżonków pozostaje z małoletnimi dziećmi. Jeżeli małżonkowie mają małoletnie dzieci, a ex żona będzie chciała, w wyniku podziału majątku, otrzymać na wyłączną własność mieszkanie, w którym zamieszkiwała rodzina, ma zdecydowanie większą szansę na otrzymanie tego mieszkania, ale kwota spłaty na rzecz ex męża będzie odpowiadała połowie rynkowej wartości mieszkania, z daty orzekania przez sąd o podziale majątku wspólnego.

Niepłacenie alimentów to przestępstwo? Kiedy i jaka kara grozi osobie, która uchyla się od obowiązku alimentacyjnego?

Podział majątku wspólnego z orzeczeniem o winie – przykład

Przykład: mąż został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego z powodu stosowania przemocy wobec rodziny i nadużywania alkoholu. Małżonkowie w czasie trwania małżeństwa zakupili mieszkanie, które w dacie orzekania o podziale majątku wspólnego ma wartość 600 000 zł. W wyniku podziału majątku sąd przyzna mieszkanie na wyłączną własność ex żonie i zasądzi od niej spłatę na rzecz ex męża w wysokości 300 000 zł.

Czy darowizna lub spadek podlegają podziałowi po rozwodzie? Przykład

Rozwód podział majątku – konsultacje z adwokatem

Pamiętajcie Państwo, że każda sprawa o podział majątku jest bardzo skomplikowana. Przedstawiony przeze mnie przykład obrazuje jedynie ogólną zasadę obowiązującą w przepisach prawa. Stan faktyczny każdej sprawy jest inny i dlatego warto konsultować się z adwokatem. Doświadczony prawnik może pomóc znaleźć rozwiązania korzystne dla jego Mocodawcy.

Zostaw komentarz