Warunkowe umorzenie postępowania karnego — na czym polega?

Kiedy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania karnego? Jakimi wytycznymi kieruje się w przypadku warunkowego umorzenia Sąd i jakie są skutki umorzenia? W myśl art. 66 § 1 k.k. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Warunkowe umorzenie postępowania — kiedy jest korzystne dla oskarżonego?

Obrońca w pierwszej kolejności zawsze dąży do uniewinnienia oskarżonego, jednakże w sytuacji, w której zarówno wina, jak i fakt popełnienia przestępstwa jest oczywisty, to warunkowe umorzenie postępowania przedstawia się, jako korzystne rozwiązanie dla oskarżonego. Nie zawsze bowiem przypisanie sprawstwa i winy oskarżonego musi skończyć się wydaniem wyroku skazującego.

Alimenty na rzecz dziecka – kiedy i jak można ich dochodzić?

Warunkowe umorzenie postępowania — istotna argumentacja obrony

Warunkowe umorzenie postępowania jest to sposób zakończenia sprawy karnej i zależy od uznania Sądu, przy czym istotna jest przedstawiana w toku sprawy argumentacja obrony. Warunkiem koniecznym jest jednak, aby sprawca nie był wcześniej skazany za przestępstwo umyślne, sam zarzucany czyn nie był zagrożony wyższą karą niż 5 lat pozbawienia wolności, a także, aby sprawca dawał „gwarancję”, że będzie przestrzegał porządku prawnego na wolności, a popełnione przestępstwo miało charakter jedynie incydentalny.

Rozwód a alimenty na rzecz drugiego małżonka

Warunkowe umorzenie — sprawca pozostaje niekarany

Wyrok warunkowo umarzający postępowania powoduje, że sprawca w świetle prawa nie jest osobą karaną. Sąd oddaje przy tym sprawcę przestępstwa pod okres próby wynoszący co do zasady od 1 roku do 3 lat, a ponadto może nałożyć na niego inne dodatkowe obowiązki (np. dozór kuratora, obowiązek naprawienia szkody, etc.).

Zostaw komentarz