Polska procedura karna przewiduje konsensualne tryby zakończenia postępowania karne, w tym skazanie bez rozprawy (art. 335 k.p.k.) oraz dobrowolne poddanie się karze (art. 387 k.p.k.). Na czym polega dobrowolne poddanie się karze, jak wygląda procedura i jakie są zalety takiego rozwiązania?
Propozycja dobrowolnego poddania się karze
Często już podczas pierwszego przesłuchania na Policji lub w Prokuraturze podejrzany otrzymuje propozycje dobrowolnego poddania się karze. W przypadku, gdy przyzna się do winy, a okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą, to prokurator zamiast lub obok aktu oskarżenia może przesłać do Sądu wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy, przy czym Sąd taki wniosek może (ale nie musi) uwzględnić. W praktyce najczęściej Sądy nie mają jednak przeciwwskazań do uwzględniania powyższych wniosków.
Co wchodzi w skład majątku osobistego każdego z małżonków
Oskarżony może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego
Ponadto – gdy prokuratura nie wystąpi z wnioskiem o skazanie bez rozprawy – do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie określonej kary. W powyższej sytuacji dodatkowo konieczny jest również brak sprzeciwu ze strony prokuratora lub pokrzywdzonego.
Alimenty na rzecz dziecka – kiedy i jak można ich dochodzić?
Szybsze zakończenie procesu, niższe koszty sądowe i łagodniejszy wyrok
Instytucje te mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Z jednej strony pozwalają na szybkie zakończenie procesu bez przeprowadzania dowodów na rozprawie (przesłuchiwania licznych świadków, opinii biegłych sądowych itp.), ograniczają koszty procesu, a także dają nadzieję na uzyskanie stosunkowo łagodniejszego wyroku, jednak z drugiej strony pozbawia to oskarżonego możliwości uzyskania wyroku uniewinniającego lub umarzającego postępowanie.
Odpowiedzialność za długi małżonków. Majątek wspólny, zabezpieczenie, intercyza
Przed podjęciem decyzji o dobrowolnym poddaniu się karze
Dlatego też należy prawidłowo ocenić zebrany dotychczas materiał dowodowy i możliwy przebieg procesu przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z konsensualnych trybów zakończenia postępowania, w szczególności w sprawach skomplikowanych i wieloosobowych.
Decyzja o dobrowolnym poddaniu się karze nie jest ostateczna
Należy pamiętać, że deklaracja o wyrażeniu zgody na dobrowolne poddanie się karze (np. przed organami ścigania), nie jest ostateczna i można bez negatywnych konsekwencji z takiej zgody wycofać się przed zapadnięciem wyroku. Proces wówczas toczy się na zasadach ogólnych.