Orzeczenie o winie. Czy warto wnosić o ustalenie winy przy rozwodzie?

Sąd rozstrzygając sprawę rozwodową, może rozwiązać małżeństwo z winy jednej strony, z winy obu małżonków lub zaniechać orzekania o winie. Zaniechanie orzekania o winie to sposób na najmniej stresujące i możliwie najszybsze zakończenie małżeństwa. Może do tego dojść nawet na pierwszej rozprawie, jednak wymaga porozumienia małżonków i ich zgodnego wniosku.

Szybki rozwód bez orzekania o winie? Jak uzyskać? Co bada sąd w takiej sytuacji?

Rozwód z orzeczeniem o winie to dłuższe postępowanie

Orzekanie o winie wiąże się przeważnie z długim, trudnym i szczegółowym postępowaniem dowodowym przed Sądem. Jeżeli decydujemy się na rozwód z orzeczeniem winy drugiego małżonka, to musimy wskazać konkretne przyczyny uzasadniające jego winę i potwierdzające to dowody.

Wspólny majątek – co warto wiedzieć przed rozwodem?

Najczęstsze przyczyny orzeczenia o winie

W praktyce najczęstszą przyczyną orzeczenia wyłącznej winy drugiego małżonka jest przemoc fizyczna lub psychiczna, alkoholizm, zdrada, prowadzenie „podwójnego życia” lub mentalne porzucenie rodziny.

Rozwód z ustaleniem winy. Wina za rozkład pożycia małżeńskiego

Orzeczenie o winie drugiego małżonka ma istotne znaczenie

Uzyskanie orzeczenia o winie ma jednak istotne znaczenie. Po pierwsze, odgrywa to kluczową rolę ze względów psychologicznych i ambicjonalnych oraz daje poczucie uzyskania sprawiedliwości. Po drugie, uzyskanie wyroku z orzeczeniem o winie jest istotne z punktu widzenia żądania alimentów.

Rozwód. Elementy wyroku rozwodowego. Czym kieruje się sąd?

Orzeczenie o winie drugiego małżonka a obowiązek alimentacyjny

Jeżeli jest się małżonkiem niewinnym, którego sytuacja materialna ulega pogorszeniu wskutek rozwodu, to rozwiązanie małżeństwa z wyłącznej winy drugiego małżonka stwarza realną możliwość uzyskania alimentów na swoją rzecz. Obowiązek ten jest przy tym nieograniczony w czasie i wygasa jedynie w razie zawarcia przez małżonka „niewinnego” nowego małżeństwa. Wysokość alimentów zależy od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, a także od sytuacji finansowej osoby uprawnionej.

Rozwód a alimenty na rzecz drugiego małżonka

Rozwód z winy obojga małżonków

Należy również wspomnieć, że Sąd nie miarkuje winy małżonków na większą i mniejszą (np. 90 % do 10 %). W sytuacji, w której Sąd uzna, że zarówno mąż, jak i żona ponoszą winę oraz ich zachowanie przyczyniło się do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, to rozwiąże małżeństwo z winy obu stron.

Zostaw komentarz