W razie wniesienia kasacji Sąd Najwyższy może wstrzymać wykonanie zaskarżonego wyroku do czasu jej rozpoznania. Może to zrobić jeżeli jest to uzasadnione wagą podniesionych zarzutów i okolicznościami faktycznymi w sprawie. Skazany pozostaje wówczas na wolności do momentu wydania orzeczenia przez Sąd Najwyższy.
Postanowienie, o którym mowa w artykule >>>
Sąd Najwyższy uwzględnił wniosek o wstrzymanie kary
W sprawie prowadzonej przez adw. Barbarę Laskowską Sąd Najwyższy przychylił się do argumentacji obrony i uwzględnił wniosek o wstrzymanie wykonania kary.
Rozwód a separacja – czym się różnią?
Odroczenie kary, lub przerwa w jej wykonaniu
Należy również zaznaczyć, że oprócz wstrzymania prawomocnej wykonania kary pozbawienie wolności przez Sąd Najwyższy w postępowaniu kasacyjnym (art. 532 k.p.c.), możliwe jest również w toku postępowania wykonawczego odroczenie wykonania kary, jak i udzielenie przerwy w wykonaniu kary, wobec osoby która aktualnie przebywa w Zakładzie Karnym.
Rozwód a alimenty na rzecz drugiego małżonka
Wniosek o odroczenie nie wstrzymuje wykonania kary
Instytucja odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności ma zastosowanie do skazanych, dla których natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby zbyt ciężkie skutki dla skazanego lub jego rodziny. Należy jednak pamiętać, że wniosek o odroczenie nie wstrzymuje wykonania kary.